Życie z aparatem

Informacje dla pacjentów

Szczotkowanie i nitkowanie zębów

To ważniejsze niż kiedykolwiek, aby szczotkować  i nitkować regularnie zęby w trakcie leczenia ortodontycznego, aby zęby i dziąsła byłyby zdrowe. Pacjenci, którzy nie utrzymują prawidłowej higieny mogą wymagać częstszych wizyt u dentysty dla profesjonalnego czyszczenia. Dorośli, którzy mają historię choroby dziąseł powinny również zobaczyć Periodontologa podczas leczenia ortodontycznego.

Jedzenie z aparatem

Co można jeść? Porozmawiajmy o tym, co nie powinno się jeść! od pierwszy dnia należy unikać gazowanych napojów oraz mocno barwiących pokarmów. Należy  unikać  orzechów, twardej czekolady,  twardego mięsa, pieczywa i surowych warzyw. Nagryzienie twardego pokarmu może prowadzić do odklejenia zamka ( należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza prowadzącego).

Pokarmy, których należy unikać

  •  Żucia pokarmów: wypieczone pieczywo, twarde bułki
  • Chrupiące potrawy: popcorn
  • kleiste potrawy: karmelki, guma
  • Twarde pokarmy: orzechy, cukierki
  • Żucie twardych rzeczy (na przykład długopisy, ołówki lub paznokcie) mogą uszkodzić aparat ortodontyczny. Uszkodzone  lub odklejenie zamka wydłuża czas leczenia.

Bolesność

Pojawienie się aparatu w jamie ustnej może powodować uogólniony ból oraz podrażnienie śluzówki warg, policzków. Jeśli sytuacja taka ma miejsce należy miejsce drażniące oklejać woskiem ortodontycznym . Kolejnego dnia po założeniu aparatu może pojawić się wrażliwość zębów na nagryzanie o różnym nasileniu, reakcja ta może trwać 3 – 5 dni. Może również  pojawić się ból głowy lub uogólniony dyskomfort.

Ruchomość  zębów

Tego należy spodziewać się przez cały okres leczenia. Nie martw się! To normalne. Po zakończeniu leczenia dojdzie do ustabilizowania zębów w nowej pozycji.

Wystający fragment  łuku

Nie przejmuj się, jeśli fragment łuku wystaje. Dzieje się tak od czasu do czasu. Jeżeli drut wystaje i jest to irytujące, użyj tępego narzędzia (gumka na końcu ołówka) i ostrożnie, delikatnie wciśnij drut na swoje miejsce. Jeśli podrażnienie warg lub policzka nie ustaje zastosuj wosk, aby zmniejszyć uciążliwość. Zadzwoń do naszego biura jak najszybciej na wizytę, aby sprawdzić i naprawić problem.

Noszenie wyciągów

Aby pomyślnie zakończyć leczenie ortodontyczne, pacjent musi współpracować z ortodontą. Zęby mogą poruszać się w kierunku ich prawidłowej pozycji tylko jeśli pacjent konsekwentnie nosi gumki lub inne urządzenia zgodnie z zaleceniami lekarza. Brak współpracy wydłuża  czas leczenia … więc proszę … postępować zgodnie z instrukcjami.

Lekkoatletyka

Jeśli uprawiasz sport, ważne, daj nam znać. Ochraniacz szczęki może być  potrzebny  jeśli  uprawiasz sport kontaktowy.