Rodzaje implantów zębowych

Implanty zębowe zapewniają pacjentom komfort i przywracają piękny uśmiech. Jedną z możliwości, jaką oferuje implantologia jest uzupełnienie braków w uzębieniu poprzez zastosowanie cyrkonowych i tytanowych implantów zębowych, do złudzenia przypominających nasze własne zęby.

Co to właściwie jest implant zębowy?

Implanty zębowe wykorzystywane są do uzupełniania ubytków zębowych powstałych na skutek uszkodzeń zębów, urazów mechanicznych lub niewłaściwej higieny jamy ustnej, która doprowadziła do ich utraty. Implanty zębowe to wykonane z tytanu lub cyrkonu śruby, zastępujące korzeń zęba i utrzymujące go w szczęce, bądź żuchwie, w stabilnej pozycji. Zarówno tytan jak i cyrkon są obojętne dla ludzkiego organizmu, a co za tym idzie, w pełni bezpieczne. Uzupełnienie braków w uzębieniu to nie tylko kwestia estetyki, ale także wsparcie dla pozostałych zębów. Zapewniają one bowiem odpowiednie rozłożenie nacisku i sprawność całego narządu żucia.

Rodzaje implantów zębowych

Implanty zębowe możemy podzielić ze względu na materiał, z jakiego są wykonane śruby pełniące funkcję korzeni, tytanowe i cyrkonowe. Wymienione typy implantów różnią się ceną i kolorem. Tańsze implanty posiadają śruby koloru srebrnego — tytanowe. W przypadku cyrkonowych implantów zębowych można natomiast dobrać ich odcień pasujący do naturalnej tkanki  pacjenta, tak, aby były nie do rozpoznania. Obie wersje implantów, cyrkonowe i tytanowe, cechuje odporność na ścieranie i czynniki zewnętrzne, w tym działanie substancji zawartych w pożywieniu i używanych do pielęgnacji jamy ustnej. Nie powodują też nieprzyjemnych odczuć przy spożywaniu zimnych lub gorących potraw i napojów, dlatego można być spokojnym o swój komfort.

Wiek pacjenta a implanty

Na wszczepienie stałych implantów zębowych możemy sobie pozwolić, dopiero kiedy rozwój kostny szczęki i żuchwy zostanie zakończony. Na ogół dzieje się to w wieku 20 do 25 lat. Sam proces wszczepiania i stabilizacji implantów zębowych rozłożony jest w czasie blisko sześciu miesięcy. Wcześniej można skorzystać z innych typów uzupełnień protetycznych występujących w formie ruchomych protez zębowych. 

No Comments Yet.

Leave a comment