Rodzaje aparatów ortodontycznych

Konieczność założenia aparatu ortodontycznego często wywołuje przerażenie. Dawno jednak minęły już czasy, kiedy chcąca poprawić swój wygląd osoba skazana była na noszenie przez długi czas mało estetycznej konstrukcji. Dzisiejsze rozwiązania są nie tylko skuteczne, ale też mogą być bardzo dyskretne. Spośród rodzajów jakich aparatów można obecnie wybierać?

Dlaczego należy stosować aparaty ortodontyczne?

Aparaty ortodontyczne mają za zadnie korygować wady zgryzu i ułożenia zębów. Większość osób zakłada je, aby poprawić swój wygląd. Nic w tym dziwnego, gdyż dobrze prezentujące się uzębienie to wizytówka każdego człowieka. Jednak o założeniu aparatu powinny decydować także kwestie zdrowotne. Proste zęby można łatwiej i dokładniej szczotkować, co gwarantuje odpowiednią higienę jamy ustnej. Prawidłowy zgryz gwarantuje też, że uzębienie jest mniej narażone na próchnicę oraz parodontozę.

Podział aparatów ortodontycznych

Wśród stosowanych aparatów ortodontycznych można wyróżnić modele stałe i ruchome. Pierwsze z nich charakteryzują się tym, że są zakładane na zęby stałe. Nie można ich zdejmować przez cały okres, który wyznaczył ortodonta. Aparaty ruchome są przeznaczone dla dzieci i stosuje się je na zęby mleczne. To, ile godzin w ciągu doby należy go nosić, określa specjalista. Zazwyczaj wystarcza, by były zakładane na całą noc.

Aparaty stałe występują w kilku wersjach. Mogą to być:

  • aparaty metalowe – są one najekonomiczniejszym rozwiązaniem, jednak też najbardziej widocznym. Przytwierdza się je do całej powierzchni uzębienia za pomocą zamków i pierścieni. Wykonywane są ze stopów metali z niklem lub z tytanu
  • aparaty ortodontyczne estetyczne – ich elementy wykonane są z tworzywa ceramicznego, kryształu. Dostępne są modele szafirowe i porcelanowe. Dzięki temu, że ich odcień jest dostosowany do barwy zębów, nie rzucają się w oczy
  • Aparaty ortodontyczne lingwalne – zakładane są od wewnętrznej strony zębów, co gwarantuje, że są zupełnie niewidoczne. Jednak nie u każdego można zastosować taki aparat. Niekiedy nie pozwala na to kształt uzębienia. Mogą one także powodować problemy logopedyczne.

Ciekawą alternatywą jest aparat typu Invisalign. Są to gumki, które ściśle przylegają do zębów i które należy regularnie, co dwa tygodnie wymieniać. Jest to dosyć kosztowne rozwiązanie, a na jego efekty trzeba poczekać nieco dłużej. Aparat ten można jednak zdejmować podczas jedzenia czy w czasie mycia zębów, co zdecydowanie przekłada się na komfort jego użytkowania.

No Comments Yet.

Leave a comment