Profilaktyka

Dbanie o zdrowie jamy ustnej nie polega na wyrywaniu zepsutych zębów i wstawianiu implantów oraz koron. Najważniejszym zadaniem każdego stomatologa jest pomóc pacjentowi jak najdłużej cieszyć się zdrowym, naturalnym uzębieniem. Higienistki w naszym gabinecie mają kilka sposobów na utrzymywanie zębów w dobrej kondycji, nawet u najmłodszych pacjentów. Zapoznaj się z zabiegami profilaktycznymi w Nugat 9 i zapomnij o bólu i próchnicy. 

 

Skaling

 

Podczas jedzenia i picia, na naszych zębach pojawia się płytka nazębna, która po pewnym czasie mineralizuje się w kamień nazębny. W jego skład wchodzą bakterie, związki fosforu i wapnia oraz resztki pożywienia. Nie jest możliwe domowe i skuteczne usuwanie kamienia nazębnego, a jego nadmierne osadzanie się prowadzić może do wielu problemów zdrowotnych w obrębie jamy ustnej – szczególnie narażony wtedy stajesz się na próchnicę a nawet paradontozę. 

 

Lekarze nie bez powodu zalecają wizyty kontrolne co najmniej co 6 miesięcy, nawet jeśli nie odczuwasz żadnych negatywnych symptomów. Płytka i kamień na zębach osadzają się zawsze. Jeśli chcesz zmniejszyć szansę na rozwój bakterii próchniczych, to doskonałym rozwiązaniem jest coraz popularniejszy ostatnio zabieg skalingu. Polega on na fizycznym usunięciu kamienia za pomocą metody mechanicznej, wykorzystując do tego celu np. ultradźwięki. Skaling to zabieg który pozwoli Ci zabezpieczyć się przed ryzykiem wystąpienia poważniejszych chorób zębów i przyzębia. Nie bez znaczenia pozostaje również efekt estetyczny, który zaobserwujesz po zabiegu.

 

Piaskowanie

 

Piaskowanie zębów to zabieg, który często towarzyszy skalingowi lub poprzedza wybielanie. Celem jego wykonania jest dodatkowe oczyszczenie zębów, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, w których nie radzi sobie na co dzień zwykła szczoteczka. Dzięki tej prostej stomatologicznej procedurze zniwelujesz ryzyko powstawania złogów bakterii próchnicznych. 

 

Swoją nazwę piaskowanie bierze od użytego podczas zabiegu “piasku dentystycznego”. W rzeczywistości są to drobinki substancji na tyle twarde, by zedrzeć zanieczyszczenia i resztki kamienia, a jednocześnie na tyle delikatne, by nie uszkodzić szkliwa. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się drobinki wodorowęglanu sodu (czyli sody oczyszczonej) lub glicyny. Zabieg polecany jest wszystkim, w szczególności osobom, które z jakiegoś powodu mają problem z wyczyszczeniem niektórych miejsc w jamie ustnej – powodami może być na przykład stłoczenie zębów lub nieprawidłowy zgryz. Również pacjenci, którzy chcą pozbyć się nieestetycznych przebarwień, powinni spróbować piaskowania. To zabieg zaliczający się nie tylko w poczet profilaktyki, ale również stomatologii estetycznej.

 

Zabieg piaskowania trwa około pół godziny. Po jego wykonaniu, przez 24 godziny nie zaleca się spożywania pokarmów barwiących, jak buraki czy kawa.

Fluoryzacja

 

Fluor to niezwykle ważny pierwiastek występujący w organizmie człowieka. Odpowiada on między innymi za prawidłową mineralizację kości – a co za tym idzie, również szkliwa. Jest to również pierwiastek wysoce reaktywny i w dużych ilościach może być groźny dla ludzkiego organizmu. Nie ma jednak czym się martwić – użyty pod okiem specjalisty jest w pełni bezpieczny.

 

Pamiętacie fluoryzację w szkole? Za pomocą specjalnego, niesmacznego preparatu szczotkowaliście zęby pod okiem higienistki. Przeprowadzanie takich akcji ma na celu wzmocnienie szkliwa najmłodszych. Nie ma co się jednak łudzić – w miarę jak się starzejemy, nasze zęby stają się słabsze, dlatego warto odwiedzić gabinet stomatologiczny, w celu przeprowadzenia zabiegu specjalistycznej fluoryzacji. Używany w klinice preparat w postaci żelu lub pianki jest dużo bardziej bogaty we fluor niż przeciętne pasty czy płyny do płukania. Preparat nakładany jest bezpośrednio na zęby, ponieważ wtedy fluor jest najbardziej skuteczny i tworzy warstwę ochronną. Dzięki specjalistycznemu zabiegowi fluoryzacji:

 

  • Możliwa jest remineralizacja zęba, czyli odbudowę drobnych ubytków;
  • Następuje uodpornienie na działanie szkodliwych kwasów i bakterii;
  • Zwiększona zostaje odporność zębów na próchnicę;
  • Utworzona zostaje bariera, chroniąca przed przywieraniem resztek pokarmów i osadu.

 

Dla osób cierpiących na fluorozę mamy również przygotowane preparaty oparte na innych składnikach minimalizujących szkliwo.

 

Lakowanie

 

Lakowanie to stuprocentowo bezpieczny i prosty zabieg profilaktyczny. Pozwala on na skuteczne zabezpieczenie zębów przed działaniem bakterii próchnicznych. Co więcej, zabieg jest szybki i bez problemu mogą być mu poddane dzieci.

 

Lakowanie przeprowadza się na w pełni zdrowych zębach. Przez wielu postrzegane jest jako dziecięcy substytut plomby, jednak ma nieco inne zastosowanie. Zabieg polega na wypełnieniu bruzd i otworów ślepych zębów trzonowych (a czasem również przedtrzonowych i siekaczy). Są to miejsca niezwykle trudne do prawidłowego wyczyszczenia (szczególnie dla dziecka), bywają jednak często ogniskiem rozwoju bakterii próchniczych w jamie ustnej. Lak nie tylko chroni ząb fizycznie, ma on również działanie przeciwpróchnicze dzięki wydzielanemu fluorowi. Dla naszych najmłodszych pacjentów mamy przygotowane laki w wielu wesołych kolorach.