Leczenie ortodontyczne u dzieci jest bardzo często pomijane przez rodziców. Profilaktyka w tym zakresie praktycznie nie istnieje. Do dentysty chodzimy regularnie, natomiast ortodonta to dla większości z nas pomijany lekarz specjalista. Niewielu rodziców wie, że brak kontroli ortopedycznej u dziecka może pozwolić na rozwój chorób uzębienia wywołanych próchnicą, ścieranie się zębów, wynikające z nieprawidłowego ich ułożenia, a nawet prowadzić do wielu problemów logopedycznych.
Jakie zachowanie świadczy o tym, że dziecko powinno odbywać leczenie ortodoncyjne?
Wczesne leczenie ortodontyczne ma bardzo duży wpływ na rozwój dziecka. Jeśli zauważysz poniższe zachowania u swojej pociechy, skonsultuj się z lekarzem ortodontą w celu wykluczenia problemów z uzębieniem:
- oddychanie przez usta lub nieustannie otwarta buzia
- zbyt ciasno ułożone zęby lub duże szpary między nimi
- ssanie palca
- zbyt mocno cofnięta lub wysunięta broda
- zaciskanie zębów
- zgrzytanie zębami
- mówienie niewyraźnie
- brak symetrii na twarzy
Aby wyleczyć wszelkie wady, stosuje się aparat ortodontyczny. Kiedy dziecko ma mleczne zęby, dobrym rozwiązaniem jest aparat ruchomy, a kiedy wyrosły już zęby stałe, to aparat stały.
Kiedy jeszcze dziecko powinno wybrać się na pierwszą wizytę u ortodonty?
Poza charakterystycznymi sytuacjami, które świadczą o problemach z uzębieniem, dziecko powinno odbyć swoją pierwszą wizytę u ortodonty w momencie, gdy wyrastają mu zęby stałe. Zazwyczaj dziecko ma wtedy od 6 do 12 lat. Mogą zaistnieć sytuacje, kiedy zostanie ono wysłane do ortodonty już w wieku 2 lat i jeszcze z zębami mlecznymi.
Warto pamiętać, że pewne wady lepiej leczyć, kiedy dziecko jest małe, a inne, kiedy jest ono starsze i można z nim współpracować. Jednakże, aby rozróżnić te sytuacje, potrzebna jest pierwsza wizyta u ortodonty jeszcze w młodym wieku.