Leczenie implantologiczne – jak odpowiednio się przygotować?

Implanty dentystyczne są optymalną metodą uzupełniania ubytków, ponieważ ich działanie nie skupia się jedynie na zaletach estetycznych, ale również skutecznie spowalnia i redukuje proces zaniku kości, a także w tym przypadku nie jest konieczne szlifowanie powierzchni zębów sąsiadujących z ubytkiem.

Implant jest niewielką śrubką wyprofilowaną w taki sposób, by w pełni zastąpiła korzeń zęba. Jest on wykonywany najczęściej z tytanu, co sprawia, że pacjenci cieszą się wieloletnią trwałością, a także gwarantowany jest idealny zrost z tkanką kostną. Na bazie implantu mocowane jest właściwe uzębienie pod postacią protezy, korony lub mostu protetycznego, najczęściej z użyciem indywidualnie wymodelowanego łącznika. Rozwiązanie to jest dedykowane pacjentom zmagającym się z pojedynczymi ubytkami lub z całkowitym bezzębiem.

Ubytki w uzębieniu powodują nie tylko dyskomfort fizyczny, ale również skutkują negatywnym samopoczuciem. Natomiast implanty przeciwdziałają obu tym problemom, ponieważ zapewniają naturalny wygląd, prawidłowe funkcjonowanie uzębienia, a także piękny i zdrowy uśmiech.

Przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego należy przejść proces kwalifikacji, na który składa się kilka punktów:

  • konsultacja wstępna, podczas której przedstawiane są oczekiwania pacjenta, oceniany jest stan uzębienia, a także przeprowadzany jest wywiad chorobowy,
  • badania szczegółowe, które pozwalają specjaliście na ocenę stanu zębów, przyzębia, obszarów bezzębnych, a także tkanek miękkich. Oprócz tego wykonywane są zdjęcia radiologiczne lub tomografia komputerowa,
  • przedstawienie możliwych wariantów leczenia oraz zaleceń lekarskich, których przestrzegać musi pacjent w trakcie leczenia,
  • ustalenie harmonogramu leczenia implantoprotetycznego 

Okres trwania procesu leczenia implantologicznego rozpoczyna się w momencie założenia implantów, a kończy wtedy, gdy w pełni się on osadzi. Jego długość jest kwestią indywidualną i zależy nie tylko od tempa zrastania się implantu z tkanką kostną, ale również od jego umiejscowienia i zastosowanej metody leczenia. Pierwszym zabiegiem przeprowadzanym w ramach procesu implantologicznego jest wprowadzenie go w tkankę kostną. Jest to wykonywane przy użyciu znieczulenia miejscowego, co sprawia, że nie powoduje bólu i jest mniej inwazyjne niż ekstrakcja zęba. Podczas kolejnych etapów leczenia, rana jest zszywana przez co żaden z elementów implantu nie jest widoczny w jamie ustnej. Następnym krokiem jest proces osteointegracji, czyli łączenia się implantu z tkanką. Zakłada się, że pacjent powinien odczekać okres od 3 do 6 miesięcy w przypadku implantacji w szczęce, natomiast od 2 do 3 miesięcy, kiedy implanty zostały umieszczone w żuchwie. Po upływie tego czasu przechodzi się do następnego etapu leczenia, który polega na przygotowaniu i osadzeniu uzupełnienia protetycznego. 

Efektem leczenia implantologicznego w 98% przypadków jest długotrwała poprawa jakości życia, ponieważ odpowiednio dobrane i wykonane implanty zastępują naturalne zęby w takim stopniu, że różnica nie jest dostrzegalna. Jeżeli są Państwo zainteresowani leczeniem implantologicznym, zapraszamy do kontaktu. Postaramy się umówić Państwa jak najszybciej na wizytę w klinice Nugat No9 na Ursynowie. Z chęcią odpowiemy też na wszystkie Państwa pytania.

 

No Comments Yet.

Leave a comment