Aparaty ortodontyczne – jak dzielimy i jakie wyróżniamy?

Aparat ortodontyczny jest zapewnieniem zdrowego i efektownego uśmiechu, dzięki któremu wzrośnie nasza pewność siebie. Jednak oprócz wartości estetycznej, często korzysta się z niego ze względów medycznych. Potrafi on zniwelować większość wad zgryzu, przez co staje się niezwykle popularną i skuteczną formą leczenia.

Różnego rodzaju dysfunkcje zgryzu powstają już od najmłodszych lat życia dziecka. Pierwsze symptomy wskazujące na potencjalną wadę zgryzu to ssanie kciuka lub nieodpowiedni rodzaj smoczka. Dzięki wczesnemu ich wykryciu i korekcji możliwe jest osiągnięcie perfekcyjnego stanu uzębienia w niedługim czasie przy jednoczesnym niskim koszcie. Brak odpowiedniego leczenia może przysporzyć wielu kłopotów w późniejszym okresie życia dziecka. Dzięki dobraniu odpowiedniego rodzaju aparatu ortodontycznego możliwe jest bezbolesne i efektywne przejście przez proces korekcji wady, a po leczeniu są w stanie zapewnić niezwykłe efekty. Brak podjęcia jakichkolwiek działań w tym kierunku może spowodować zwiększenie wady, a w dłuższym okresie czasu znaczne utrudnienie życia. Do najczęstszych problemów wynikających z nieleczonej wady zgryzu zaliczamy: seplenienie, pojawienie się krzywizn zębów, trudności w oddychaniu, jedzeniu, a w niektórych przypadkach nawet zniekształcenie twarzy. Oprócz tego mogą rozwinąć się różnego rodzaju choroby dziąseł, przyzębia, a także próchnica. Zęby stają się słabe i łamliwe.

Za odpowiedni wiek do założenia aparatu ortodontycznego uznaje się moment wyrośnięcia wszystkich zębów, czyli około 11. rok życia. Nie stanowi to jednak reguły i u każdego pacjenta proces leczenia może zacząć się w różnym momencie życia. Na noszenie aparatu ortodontycznego często decydują się również osoby dużo starsze, będące w wieku 30 lub 40 lat, a działanie korekcyjne w tym przypadku również przynosi duże efekty. Średnio proces leczenia trwa od 1,5 do 2,5 roku, w zależności od stopnia zaawansowania dysfunkcji zgryzu. W przypadku osób decydujących się na tę metodę leczenia w późniejszym wieku, okres ten może się wydłużyć.

Aparaty ortodontyczne można najogólniej podzielić na stałe i ruchome. Rodzaj każdego z nich dobierany jest indywidualnie w zależności od potrzeb oraz preferencji pacjenta. Pierwsza wizyta w gabinecie ortodontycznym wiąże się z oceną dysfunkcji zgryzu oraz zaplanowaniem całego procesu postępowania korekcyjnego. Specjalista zaproponuje odpowiedni rodzaj aparatu i wraz z pacjentem wybierany jest ten najodpowiedniejszy. Ważne jest, by nie tylko był on efektywny, ale również podobał się wizualnie, co możliwe jest dzięki mnogości kolorów oraz rodzajów.

Następnym etapem leczenia jest pobranie gipsowego wycisku, na bazie którego przygotowywany jest aparat ortodontyczny. Po jego wykonaniu, zęby czyszczone są z osadów i przygotowywane pod zamki, które umieszczane są przy pomocy specjalnego kleju. Niezbędne jest naświetlenie ich lampą polimeryzacyjną, której działanie pozwoli na trwałe trzymanie się aparatu na zębach przez kolejne miesiące.

Decydując się na leczenie przy pomocy aparatu ortodontycznego należy pamiętać, że robimy to wyłącznie dla swojego zdrowia. Krzywe zęby mają zwiększoną podatność na ścieranie oraz ubytkowanie szkliwa. Oprócz tego są bazą do rozwinięcia się różnego rodzaju chorób związanych z dziąsłami i przyzębiem, a w szczególnym stopniu zalicza się do nich próchnica. Warto zatem zatroszczyć się o swoje zęby już od najmłodszych lat.

Aparat ortodontyczny Ursynów

ul. Nugat 9/u2, Ursynów
02-776 Warszawa

No Comments Yet.

Leave a comment